Szájzár kezelése

Esettenulmány

Szájzár kezelése

500 335 allkapocsterapia

R. 43 éves, 2024. márciusában kereste fel az Állkapocsterápia Rendelőt szájnyitási nehézség és jobb oldali állkapocsízület környékén jelentkező folyamatos, tompa fájdalma miatt. Állkapocsízületi fájdalma szájnyitásra, például ásításra és rágásra fokozódott. R. a szájnyitási nehezítettség megjelenése előtt 6 héten keresztül hetente egyszer fogászati beavatkozáson vett részt. A kezelések során alkalmanként, körülbelül 30-60 percet kellett nyitva tartania a száját.

Az Állkapocsterápia Rendelőben az első alkalommal részletes anamnézisfelvételt, ízületi mozgásvizsgálatot, valamint a rágóizmok tapintásos vizsgálatát végeztük el, melyről videó-dokumentációt is készítettünk, ami lejjebb görgetve megtalálható.

A rágóizmok szájüregen belüli tapintásos vizsgálata során a rágóizmok fokozott érzékenysége, valamint az egyik bal oldali, szájzárásért felelős rágóizom megvastagodása volt megfigyelhető. Az állkapocsízületi mozgásvizsgálat során, a szájnyitás végén, valamint az állkapocs előre tolása során enyhe bal oldal irányú kitérést tapasztaltunk. Az állkapocs jobbra-balra tolása pedig mindkét irányban beszűkült volt.

A szájnyitás mérése során azt tapasztaltuk, hogy R. 24 mm-re tudja kinyitni a száját anélkül, hogy alap állkapocsízületi fájdalma fokozódna. A maximális, terapeuta által végzett passzív szájnyitása pedig 33 mm volt. Ízületi hangjelenség az állkapocsízületekben, úgymint kattogás vagy recsegés nem volt tapintható és R. a kórtörténetében sem számolt be róla. A fő kérdés, hogy a szájnyitási korlátozottságot a rágóizmok túlterhelődése vagy az állkapocsízületben található porckorong elmozdulása okozza. Esetleg mindkettő?

Az első alkalom végén R-nek egy rövid gyógytorna feladatsort tanítottunk be, melyet naponta 5x kellett elvégeznie. A gyakorlatok kivitelezését gondosan leellenőriztük, hiszen a nem megfelelően végzett torna ártalmas is lehet. A gyakorlatokon kívül, R-t számos praktikus, életmódbeli tanáccsal bocsátottuk otthonába.

Két héttel később a gyakorlatok hatására R. fájdalommentes, maximális szájnyitása 6 mm-t javult, állkapocsfájdalma jelentősen csökkent, már ásítani is tudott. Ennek köszönhetően R. felbátorodott és evett egy hamburgert, ami viszont ismét szájnyitási korlátozottságot okozott és visszakerült abba az állapotba, amivel először felkereste rendelőnket. Ezt követően R-nek betanítottunk egy intenzív gyógytorna feladatsort, amit naponta 3 óránként kellett elvégeznie két héten keresztül. Az eredmény pedig látványos állapotjavulás volt. Maximális fájdalommentes szájnyitása 35 mm volt, ami a kezdeti állapothoz képest 11 mm-t javult. A maximális, terapeuta által végzett passzív szájnyitása pedig 40 mm volt, ami az első alkalomhoz képest 7 mm-t javult. R. már semmiben sem érezte korlátozva magát, megszűnt a fájdalma, tudott rágni és ásítani, de a nagy nyitással még óvatos volt, tanulva a hamburgeres esetből.

R. végül kapott egy 4 hétből álló, otthon végezhető állkapocsízületi gyógytorna programot, heti bontásban. Minden hétre megadtuk, hogy hányszor és milyen gyakorlatokat szükséges csinálnia. A program végén pedig visszahívtuk kontroll vizsgálatra. R. teljesen panaszmentessé vált. A maximális fájdalommentes szájnyitása megduplázódott. A kezdeti 24 mm-ről 50 mm-re nőtt. A terapeuta által végzett maximális passzív szájnyitása 33 mm-ről 54 mm-re változott. Fájdalma teljesen elmúlt, már az étkezés sem okozott gondot számára, még a hamburger sem.

 

 

Összességében az állkapocsízületi gyógytorna 2 hónapig tartott. Kezdetben hetente, majd kéthetente, végül havonta hívtuk vissza R-t kontroll vizsgálatra. Minden alkalommal elvégeztük a szükséges vizsgálatokat, leellenőriztük az otthon végzett gyakorlatok kivitelezését, szükség esetén az aktuális állapotnak megfelelően módosítottunk a gyakorlatok típusán és mennyiségén. Az elért eredmény pedig önmagáért beszél. R. 2 hónap alatt panaszmentessé vált. Tejesen megszűnt szájnyitási korlátozottsága, állkapocsízületi fájdalma, rágási nehézsége és az ásítás is fájdalmatlanná vált. Mozgásterjedelme és minősége is javult, nemcsak a szájnyitás, hanem az előre- és az oldalra tolások során is. Nem utolsó sorban pedig a fogászati beavatkozásokat is folytathatta. R-t megtanítottuk, hogy mikre érdemes odafigyelnie a fogászati kezelések közben. Megtanítottuk arra is, hogyan segítesen saját magán, ha véletlenül újra állkapocsízületi problémája alakul ki.