Mit jelent az állkapocsterápia?
Az állkapocsterápia lényegében az állkapocsízületi gyógytorna, ami az állkapocsízület izom és ízületi eredetű elváltozásaink és az ebből eredő funkciózavaroknak a helyreállításával foglalkozik, csökkentve ezzel a helyi és kisugárzó fájdalmakat.
Az állkapocsízületi diszfunkció és fájdalom kezelésére a jelenleg érvényes szakmai irányelv szerint elsősorban konzervatív kezelés ajánlott, melynek alappillére az állkapocsízületi fizioterápia. Első lépés az állkapocsízület nyugalmi helyzetének helyreállítása, mely magába foglalja a szájüregi rossz szokásokról való leszoktatást és a rágóizmok lazítását, melyhez gyógytorna gyakorlatok szükségesek.
Az állkapocsízületi gyógytorna egy speciális terápia. Az állkapocsízület és környékére lokalizálódó panaszok gyógyítását szolgálja. Magába foglalja a fej-, nyak- és arc fájdalmainak kezelését is, amit orofaciális fájdalom szindrómának nevezünk.
Az állkapocsízületi panaszok kialakulásában nagy szerepet játszanak a rágóizmok. Kezelésükre leghatékonyabb módszer a kívülről és belülről egyszerre alkalmazott lágyrészmobilizációs technika. Kivitelezése pontos anatómiai és manuális ismereteket igényel. Szükséges az egyes lágyrészek típusának elkülönítése. Kezelhetünk izompólyát, izomrostot, inas eredést, inas tapadást vagy izom-ín átmenetet. Bizonyos esetekben az egyes kötőszöveti struktúrák egymáshoz tapadnak, ízületi mozgáskorlátozottságot, kontraktúrát okozva. Lágyrészmobilizáció során biztosítjuk a lágyrészek optimális mozgathatóságát, ami az ízületi mozgathatóság alapja.
Temporomandibuláris terápia során lágyrészmobilizációval és állkapocsízületi gyógytorna gyakorlatokkal fokozatosan csökkentjük a rágóizmokban már kialakult görcsöket és meggátoljuk a rágóizmok további túlzott feszülését, ezzel megszűntetve az állkapocsízület és környékén jelentkező helyi vagy kisugárzó panaszokat.
Mikor lehet szükség állkapocsterápiára?
A felnőtt populáció 33%-a, a gyermekek 11%-a érintett és közülük 5-12% igényel kezelést. Magyarországra vetítve az adatokat 3.300.000 ember rendelkezik állkapocsízületi diszfunkció tünetével és közülük negyed millióan igényelnek kezelést.
Temporomandibuláris terápia állkapocsízületi diszfunkció fennálláskor szükséges. Az állkapocsízületi diszfunkció az ízület megváltozott, rendellenes funkcióját jelenti. Fő tünete a fájdalom megjelenése az állkapocsízületnél, rágóizmokban, fül előtti területen, mely az esetek többségében rágásra, állkapocsmozgásokra fokozódik. Az állkapocsízületi mozgások rendellenessé válhatnak, beszűkülhetnek, aszimmetriát mutathatnak. Társulhatnak hozzá ízületi hangjelenségek: kattogás, recsegés, ropogás.
Az állkapocsterápia hatékony kezelést nyújt az alábbi esetekben:
- állkapocsfájdalom
- fogászati kezelést követően kialakuló szájzár, szájnyitási korlátozottság
- spontán kialakuló szájzár, szájnyitási korlátozottság
- traumás sérülést követően kialakuló szájzár, szájnyitási korlátozottság
- sugárkezelést követően kialakuló szájzár, szájnyitási korlátozottság
- problémás hosszan tartó szájnyitás (például fogászati kezelés)
- állkapocs kattogás (főként, ha a kattogás fájdalommal jár és/vagy fogszabályozás lesz)
- állkapocs recsegés, ropogás (állkapocsízületi arthrosis)
- alvás és/vagy ébrenlét során jelentkező fogszorítás, fogcsikorgatás
- rágási nehézség
- nyelési nehézség
- gombócérzet, szorító torok
- állkapocsízület traumás sérülését követően
- nyelvlökéses nyelés következtében kialakuló fájdalmas, feszes rágóizmok
- nyakfeszülés, nyakfájdalom
- ismeretlen eredetű fogfájás
- ismeretlen eredetű fülpanaszok pl. fülzúgás, fülcsengés, fülpattogás, füldugulás
- ismeretlen eredetű, gyakori fejfájás, fejtetőfájdalom
- ismeretlen eredetű arcüregtájéki fájdalom
- ismeretlen eredetű arczsibbadás
- ismeretlen eredetű szédülés
Milyen panaszok esetén javasolt az állkapocsterápia?
Hogyan zajlik az állkapocsterápia?
A komplex állkapocsterápia az első konzultációt követően veszi kezdetét, de már az első konzultáció is tartalmaz kezelést.
A kezelések minden alkalommal fizikális vizsgálattal kezdődnek. Ízületi mozgásvizsgálat során nézzük a szájnyitás, állkapocsízület előre- és jobbra-balra tolásának mértékét. Vizsgáljuk, hogy kíséri-e fájdalom vagy hangjelenség a mozdulatot. Ezt követően az ízület és izmok tapintásos vizsgálata következik, ahol nyomásérzékeny pontokat keresünk az állkapocsízület körül, a rágó- és nyakizmokban. Vizsgáljuk, hogy a fájdalmas pontok okoznak-e kisugárzó panaszt.
Meghallgatjuk a páciens visszajelzéseit az otthoni gyakorlásról. Felmérjük, hogy milyen mértékben sikerült megvalósítania az előző alkalommal kapott otthoni programot. Fontos, hogy okozott-e fájdalmat, volt-e izomláza. Vett-e észre javulást, esetleg romlást. Ezt követően leellenőrizzük a gyógytorna gyakorlatok kivitelezését. A fizikális vizsgálat eredményeit összevetjük a páciens visszajelzéseivel és gyakorlatok kivitelezésével. Minden részletet együttesen értékelünk és ennek tükrében folytatjuk vagy szükség esetén módosítjuk a gyakorlatokat. A terápia során nagy hangsúlyt fektetünk a páciensoktatásra. Minden állkapocsízületi gyakorlatnak van célja. Ha ismerjük panasz eredetét, könnyebben tudunk azonosul a gyakorlatokkal. Az otthoni programot további állkapocsgyakorlatokkal és életmódbeli tanácsokkal egészítjük ki. Igény esetén átismételjük az otthon végzendő manuális fogásokat. A kezelések során minden alkalommal végzünk rágóizom lazítást lágyrészmobilizációs technikával. Szükség esetén további terápiákat, társszakmák bevonását javasoljuk, konkrét szakembereket ajánlunk
Állkapocsterápia eredménye
Az esetek többségében már az első alkalommal érezhető, hogy az állkapocsterápia hatással van az állkapocsízületi panaszra, de a minőségi változás eléréséhez -panasztól függően- időre van szükség. Izomeredetű állkapocsízületi érintettség esetén a kezelés átlagosan 3 hónapot vesz igénybe. Akut ízületi, porceredetű probléma során akár 1-2 alkalom állkapocsízületi gyógytorna is elegendő lehet, krónikus esetben azonban több alkalomra van szükség.
A rendszeresen és szakszerűen végzett állkapocsterápiával az alábbi eredmények elérhetőek:
- állkapocsfájdalom csökkenése
- étkezés közben jelentkező rágási fájdalom csökkenése
- ébrenlét és alvás közben jelentkező fogszorítás, fogcsikorgatás mérséklődése
- alvásminőség javulása
- szájzár, szájnyitási korlátozottság megszűnése
- fájdalommentes szájnyitás, ásítás, beszéd, nevetés, éneklés
- fülzúgás enyhülése (gyakoriság csökkenése, halkulás)
- nyaki fájdalmak megszűnése
- helyes testtartás tudatosulása
- komplikációmentes fogászati kezelés
- pszichés állapot javulása
Kutatási eredményeink:
A Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinikáján 2019 első félévében, 155 fővel végzett kutatásunk során azt tapasztaltuk, hogy a temporomandibuláris diszfunkcióval rendelkező betegek között a leggyakoribb tünet az állkapocsízület fájdalma (90,97%), az éjszakai-, (62,58%) és ébrenlét során jelentkező fogcsikorgatás (63,87%). Ezeken kívül gyakran jelentkezik állkapocsízületi kattogás (53,55%), fülzúgás (41,29%) és szájnyitási korlátozottság (36,13%) is.
A kutatásban részt vett személyek átlagosan 2,7 alkalommal jártak állkapocsízületi gyógytornán, panaszaik javulásának eléréséhez. Temporomandibuláris terápiával a legjelentősebb eredményeket fülzúgás (82,81%), ébrenléti fogcsikorgatás (81,82%) és az állkapocsízületi fájdalmak (65,95%) csökkentésében értük el. Ezen kívül nagymértékű javulás jelentkezett állkapocsízületi kezelés hatására a szájnyitási korlátozottság (60,61%), éjszakai fogcsikorgatás (49,48%) és az állkapocsízületi kattogás (43,99%) terén is.
Hány kezelésre van szükség?
Egyszerű esetben, körülbelül 8 hétig tart az állkapocs terápia. Kezdetben hetente, majd kéthetente szükséges kezelésre járni. Az otthon végzendő személyre szabott állkapocsízületi gyógytorna gyakorlatokat a kezelések során fokozatosan építjük fel. A végleges állkapocsízületi gyakorlatsort összeállítása egyszerű esetben kb. 2-3 rendelői kezelést igényel. A kapott gyakorlatokat naponta 2-3 alkalommal szükséges elvégezni. Addig szükséges otthon napi szinten végezni az állkapocsízületi gyógytornát, amíg a panasz meg nem szűnik. A panaszmentes állapot elérésekor készítünk egy egyénre szabott állkapocsízületi exit gyakorlatsort, ami az addig napi szinten végzett állkapocsízületi gyógytorna gyakorlatok fokozatos kivezetéséről szól. Az állkapocsízületi exit gyakorlatsor végzésekor már nem szükséges rendelői kezelésre járni.
Állkapocsterápia kivezető gyakorlatok
Az állkapocsízületi exit gyakorlatsor egy személyre szabott 4 hetes állkapocsízületi gyógytorna program, ami az addig napi szinten végzett gyógytorna gyakorlatok fokozatos kivezetéséről szól. Az állkapocsízületi exit gyakorlatsort akkor lehet elkezdeni, ha már kialakult a közel panaszmentes állapot. A gyakorlatok kivezetéséről a kezelést végző állkapocs-specialista gyógytornász dönt, figyelembe véve a páciens fizikális állapotát és visszajelzéseit. Az exit gyakorlatsor azt is tartalmazza, hogy milyen gyakorlatokat szükséges végezni akkor, ha visszajön a korábbi panasz.
Fogaljon időpontot állkapocsterápiára!
Régóta fennálló állkapocsízületi panasza van? Járt már nálunk állkapocsterápia első konzultáción? Ha igen foglaljon időpontot állkapocsterápiára, ha nem, jelentkezzen be első konzultációra! Empatikus állkapocs-specialista gyógytornászaink nagy szaktudással és tapasztalattal rendelkeznek. Várjuk jelentkezését, hogy segíthessünk megszabadulni állkapocsízületi panaszától! A bejelentkezem gombra kattintva tud időpontot foglalni online vagy hívjon minket a 06 70 555 75 33-as telefonszámon és segítünk megtalálni a legmegfelelőbb időpontot.