Gyógymasszázs

Kérjen visszahívást, vagy jelentkezzen be hozzánk online

Mi a gyógymasszázs?

A svédmasszázs fogásaira épülő nyugati masszázsterápia, melynek során kimondottan a problémás területet kezeljük. Szakember javaslatára, gyógyító jelleggel végezzük, hatása a rendszerességében rejlik. A masszázstechnika titka a simító, gyúró, dörzsölő, ütögető és rezegtető fogásokban van. A masszőr a kezével olyan ingereket kelt a szövetek érzőideg végződéseiben, amelyek ideiglenesen gátolják, csökkentik a krónikus fájdalomingerek eljutását az agyba. Ezen túlmenően elősegíti az endorfin termelést, ami gyógyszerek használata nélkül enyhíti a fájdalmakat.

Hogyan zajlik a gyógymasszázs?

A kezelés masszázságyon történik, szabad bőrfelületen végezzük, tehát fürdőruhában vagy fehérneműben, esetleg ruha nélkül, míg a teljes testfelület – a kezelendő terület kivételével – be van takarva. Javasolt időtartam 45 perc. Az étkezés és a masszázs között ideális esetben legalább egy óra eltelik. Masszázs után egy pohár víz fogyasztása javasolt.

Mikor lehet szükség állkapocsízületi panasz esetén gyógymasszázsra?

Állkapocsízületi panasz esetén a fej-nyak területén végzett gyógymasszázs nagyon hasznos lehet az állkapocs izmainak lazításában és a fájdalom enyhítésében. A masszázs alkalmazása akkor javasolt, ha az állkapocsfájdalom mellett izommerevség és feszültség is jelentkezik. A masszázs segíthet az izmok relaxálásában és az állkapocs mozgékonyságának javításában, ami csökkenti a fájdalmat és javítja a mozgásszabadságot.

Fontos megjegyezni, hogy a fej-nyak gyógymasszázs csak egy része az állkapocsízületi diszfunkció kezelésének. A hatékonyság érdekében azonban többféle terápia kombinációját érdemes alkalmazni, melyek szükségességéről a vizsgáló gyógytornász tud tájékoztatást adni.

Milyen állkapocsízületi panasz esetén javasolt a gyógymasszázs?
  • szűnni nem akaró fogszorítás, fogcsikorgatás
  • feszes rágóizmok
  • fájdalom az állkapocs területén
  • gyakori fejfájás
  • halántékfájdalom
  • tarkófájdalom
  • nyakfájdalom, nyakfeszülés
  • vállfájdalom, vállfeszülés
  • szédülés
  • fülzúgás
Milyen egyéb panaszok esetén javasolt a gyógymasszázs?

A reumatológiai és ortopédiai problémák esetében a gyógymasszázs gyakran ajánlott kiegészítő kezelésként gyógytornával együtt, mert a masszázzsal a tornára előkészített izmok könnyebben és jobban terhelhetők, illetve a gyógytornát követően a masszázs segítségével lazítjuk az izmokat.

  • hátfájdalom
  • reumatológiai betegségek
  • ortopédiai betegségek krónikus szakaszában
  • hosszan tartó ágynyugalom esetén
  • krónikus vénás betegségek
  • keringési problémák
  • idegrendszerei panaszok (főként bénulásos neurológiai betegségek)

Hogyan segít a fej-nyak területén végzett gyógymasszázs az állkapocsfájdalmon?

Az állkapocsfájdalom jellemzően az állkapocsízület diszfunkciójával és az azt körülvevő izmok túlterheltségével áll összefüggésben. A fej-nyak területén végzett gyógymasszázs enyhíti az állkapocsfájdalmat azáltal, hogy lazítja az izmokat és javítja a vérkeringést az érintett területeken. A masszázs enyhíti a duzzanatot és a merevséget, javítja az állkapocs mozgékonyságát és csökkenti a fejfájás mértékét és gyakoriságát. A fej-nyak masszázs csökkenti a stresszt és a szorongást, amelyek gyakran hozzájárulnak az állkapocsízületi diszfunkció kialakulásához.

Állkapocsfájdalommal küzdőknek érdemes állkapocs-specialista szakemberrel konzultálniuk, hogy megtalálják a legmegfelelőbb masszázsterápiás megoldást a tüneteik enyhítésére.

Hogyan segít a fej-nyak területén végzett gyógymasszázs az állkapocs kattogáson?

Az állkapocsízületi kattogás általában annak jele, hogy az állkapocsízületben valamilyen probléma van, például porckopás, az állkapocs ficama vagy az ízületi tok sérülése. A fej-nyak gyógymasszázs segíthet a kattogás okozta fájdalom és kellemetlen érzés enyhítésében, valamint elősegítheti az ízület mozgékonyságának javulását.

A masszázs során a kezelő szakember finoman és fokozatosan nyújtja, masszírozza az állkapocshoz kapcsolódó és a környező izmokat, ezáltal segítve a feszültség oldását és az izomzat ellazítását. Az állkapocsízület helyes mozgásának helyreállítása és az izmok lazítása segít abban, hogy az ízületi kattogás mérséklődjön vagy megszűnjön. Ezzel együtt a fej-nyak masszázs általános relaxációt és stresszoldást is nyújthat, ami szintén elősegítheti az állkapocsízületi kattogás csökkentését.

Fontos megjegyezni, hogy állkapocsízületi kattogás esetén a masszázs kiegészítő terápia, önmagában a kattogás megszüntetésére nem elegendő. Ha az állkapocsízületi kattogás rendszeres és fájdalmas, érdemes állkapocs-specialista szakemberhez fordulni és kivizsgáltatni az állapotot. Az állkapocsízületi kattogás hátterében ugyanis súlyosabb problémák is állhatnak, amelyek szakszerű kezelést igényelnek.

Hogyan segít a fej-nyak területén végzett gyógymasszázs a fogcsikorgatáson?

A fej-nyak területén alkalmazott gyógymasszázs során a masszőr finoman átdolgozza az állkapocs környéki izmokat, enyhítve az izomfeszültséget és a trigger pontokat, amelyek fájdalmat és kellemetlen érzést okozhatnak. A masszázs csökkenti a stressz szintet is, amely a fogcsikorgatás egyik kiváltó oka lehet. A rendszeres fej-nyak masszázs segíthet megakadályozni a fogcsikorgatásból adódó szövődményeket, és javítja az állkapocsízületi működést.

Hogyan segít a fej-nyak területén végzett gyógymasszázs az állkapocsízülettel összefüggő fejfájáson?

A fej-nyak területén alkalmazott gyógymasszázs számos módon segíthet az állkapocsízületi megbetegedés okozta fejfájáson. Lazítja a halánték, tarkó, állkapocs, nyak és vállöv izmait, melyek feszessége fejfájást okozhat. Javítja a vérkeringést, ami segít a fájdalom csökkentésében és a gyulladás enyhítésében. Gyógymasszázs során az izmok ellazulnak, a véráramlás fokozódik, ami tápanyagokat és oxigént juttat az izmokhoz, segíti azok regenerációját. A nyaki gerinc területei összekapcsolódnak az állkapocsízülettel, így a nyaki gerinc problémái gyakran fejfájást okoznak. A fej-nyak területén alkalmazott gyógymasszázs a nyakizmok lazításával enyhíti a nyaki gerinc problémákat.

 

Összességében a fej-nyak régióban végzett gyógymasszázs hatékony és természetes módszer az állkapocsízületi diszfunkcióval kapcsolatos fejfájás enyhítésére, amely segíthet az állapot javításában és a jobb életminőség elérésében.

 

Hogyan segít a fej-nyak területén végzett gyógymasszázs az állkapocsízülettel összefüggő rágási nehézségen?

A fej-nyak területén végzett gyógymasszázs segít enyhíteni az állkapocsízületben jelentkező fájdalmakat, merevséget és diszkomfort érzést, amelyek rágás során jelentkeznek. A fej-nyak gyógymasszázs célja az izomzat ellazítása, ami segít az izomfeszesség csökkentésében az állkapocsízület területén. Ezáltal javulhat az állkapocsízület mozgékonysága, ami segít a rágási nehézségek enyhítésében. Emellett a fej-nyak masszázs javítja az állkapocsízület vérellátását és anyagcseréjét is, ami hozzájárul a gyógyulási folyamat gyorsításához. Fontos megjegyezni, hogy a gyógymasszázs csak egy része az állkapocsterápiának és más kezelésekre is szükség lehet az állkapocs problémáinak kezeléséhez.

Hogyan segít a fej-nyak területén végzett gyógymasszázs az állkapocsízülettel összefüggő nyelési nehézségen?

A nyelési nehézség sok esetben állkapocsízületi problémával is összefüggésben lehet. A fej-nyak gyógymasszázs ebben az esetben segíthet a rágóizmok megnyugtatásában és a feszültség csökkentésében, ami elősegíti az állkapocs mozgékonyságát és javítja a nyelési nehézségeket. Emellett a masszázs a nyak és a mellkas izmait is lazíthatja, amelyek szintén befolyásolják a nyelési folyamatot.

Az állkapocsízületi terápiához kapcsolódó gyógymasszázs tehát segíthet enyhíteni az állkapocs és az azt körülvevő izmok feszültségét, javítva az állkapocs mozgékonyságát, ezzel csökkentve a nyelési nehézségekkel járó kellemetlenségeket.

 

Hogyan segít a fej-nyak területén végzett gyógymasszázs az állkapocsízülettel összefüggő nyaki és vállövi fájdalmakon?

Az állkapocsízületi diszfunkció gyakran jár együtt nyaki és vállövi fájdalommal. A nyak és a vállöv izmainak feszessége hozzájárul az állkapocsízületi rendellenesség kialakulásához és fenntartásához. Fej-nyak gyógymasszázsa során csökken az izmok feszessége, a nyak és a vállöv izmai ellazulnak, a nyaki gerinc mozgásterjedelme növekszik. A masszázs serkenti a vérkeringést és az anyagcserét a kezelt területen, ami javítja a szövetek tápanyag- és oxigénellátását és segíti a regenerációt. A fej-nyak masszázs jótékony hatással van az állkapocsízületi rendellenesség következtében felborult izomegyensúly helyreállításában.

Hogyan segít a fej-nyak területén végzett gyógymasszázs az állkapocsízülettel összefüggő fülzúgáson?

Az állkapocsízületi diszfunkció számos tünettel járhat, köztük fülzúgással is. A fülzúgás lehet az állkapocsízületi rendellenesség közvetlen következménye, vagy azzal összefüggésben alakulhat ki. A fej-nyak területén alkalmazott gyógymasszázs enyhítheti a fülzúgást azáltal, hogy segít csökkenteni az izomfeszültséget, javítja a vérkeringést és az anyagcserét a kezelt területen, és csökkenti az idegi irritációt.

Az állkapocs izmainak ellazítása, az állkapocsízület mozgékonyságának javítása és az izomegyensúly helyreállítása segít csökkenteni az állkapocsízületi rendellenesség okozta feszültséget és stresszt, amely gyakran a fülzúgás okozója is lehet. Emellett a masszázs pozitív hatással van az általános stresszre és szorongásra, amelyek szintén hozzájárulhatnak a fülzúgás kialakulásához vagy súlyosbodásához.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a fej-nyak masszázs önmagában nem elegendő a fülzúgás kezelésére, és más orvosi vagy terápiás kezelésekkel együtt alkalmazva lehet a legjobb eredményeket elérni. Ezért érdemes szakemberhez fordulni, aki segít megfelelő kezelési tervet kidolgozni.

 

Hogyan segít a fej-nyak területén végzett gyógymasszázs az állkapocsízülettel összefüggő szédülésen?

Az állkapocsízület és a belső fül között kapcsolat áll fenn. Az állkapocs mozgásának zavarai befolyásolhatják a belső fül működését, ami szédülést okozhat. A fej-nyak területén végzett gyógymasszázs segít a feszült rágóizmok és arcizmok ellazításában és az állkapocsízületi funkció javításában, ami csökkentheti a szédüléshez vezető okokat. A masszázs csökkenti a stresszt és az izomfeszültséget, amelyek hozzájárulnak a szédüléshez. Fontos kiemelni, hogy önmagában a fej-nyak masszázs nem elegendő kezelése a szédülésnek, kizárólag kiegészítő terápiának alkalmas. Szédülés esetén fej-nyak masszázs előtt érdemes konzultálnia kezelőorvosával, hogy segítsen a legmegfelelőbb terápia kiválasztásában.

Gyógymasszázs előnyei

A masszázs gyakran része  a mozgásszervi megbetegedésre adott orvosi kezelésnek vagy a rehabilitációnak, segítve a test regenerálódását és a gyógyulást. Az egyik legfontosabb előnye, hogy segít enyhíteni a stresszt és a feszültséget, valamint javítja az általános közérzetet. A rendszeres masszázs segíthet megelőzni az izom- és ízületi problémákat, valamint javítani az alvás minőségét, teljesítő- és koncentrálóképességet. Számos egészségügyi problémára alkalmazható, például állkapocsfájdalomra, nyaki fájdalomra, hátfájásra, ízületi gyulladásra és izomgörcsökre, porckorongsérvre, fejfájásra, ínhüvely gyulladásra, derék becsípődésre, trigger pontokra.

 

Milyen esetben nem javasolt a gyógymasszázs?
  • COVID-19 megbetegedés lezajlását követően 4-6 hétig (lábadozási időszak)
  • influenzaszerű tünetek
  • lázas megbetegedés
  • hőemelkedés
  • védőoltások (Oltás után ált.: 1-2 napig fizikai kímélet szükséges)
  • leromlott legyengült egészségügyi állapot
  • ha súlyos szívbaja vagy keringési betegsége van.
  • nem kompenzált magas vérnyomás, instabil – ingadozó vérnyomás.
  • agyvérzés, agyrázkódás, infarktus
  • fertőző megbetegedések (a páciens egészsége nagymértékben romolhat).
  • bőrbetegségek, bőrfertőzések, lágyrész fertőzések
  • nyílt seb
  • ízületi gyulladások aktív szakaszában
  • vérzékenység
  • izom sérülés akut szakasza
  • ínszakadás
  • pacemaker esetén
  • friss sérülés (pl.: törés, ficam)
  • terhesség
  • rosszindulatú daganatos megbetegedések
  • műtétek utáni lábadozási időszakban, általában 3- 6 hétig
  • embólia gyanú, kockázat