Fejfájás, halántékfájdalom, tarkófájdalom

Kérjen visszahívást, vagy jelentkezzen be hozzánk online

Fejfájás

Halántékfájdalom

A halántékizom legyezőszerűen húzódik a koponya oldalsó részéről az állkapocshoz és a száj zárásakor (fogak érintkezésekor) megfeszül. A különböző szájüregi rossz szokások, mint például a fogszorítás és fogcsikorgatás, fokozott terhet ró a halántékizomra, ami halántékfájdalom formájában jelentkezik. Ujjainkat a halántékunkra téve, ha összeszorítjuk a fogainkat, érezhetük a halántékizom feszülését, mely a halánték területén jelentkező fejfájás gyakori okozója.

Állkapocsízületi gyógytorna során feltérképezzük az esetleges szájüregi rossz szokásokat, melyek a fájdalom fenntartó faktorai lehetnek és tudatosítjuk azokat. Segítünk az állkapocsízület nyugalmi helyzetének megéreztetésében, így csökkentve a feszes izmokat érő terhet. A már kialakult görcsöket lágyrészmobilizációs technikával oldjuk. A folyamatos lazítás és a már kialakult görcs feloldásával, állkapocsízületi gyógytornával a feszes rágóizmok okozta fejfájás jelentős mértékben csökkenthető.

Tarkófájdalom

Fiziológiás fejhelyzet során 5 kilogrammnyi „súlyt” cipelünk a nyakunkon.  Előrehelyezett fejtartás során az élettani helyzet felborul. Minél előrébb helyeződik a fej, annál nagyobb teher esik az állkapocsízületre és a nyaki gerincre. Előrehelyezett fejtartás során a tarkó és a nyak izmai megfeszülnek és előre-fölfelé szegik a fejet. Folyamatos feszülésük tarkótájéki fájdalomhoz vezet. A rendellenes fejhelyzet következtében túlfeszülő tarkóizmokban úgynevezett triggerpontok alakulhatnak ki. A triggerpontok az izomban tapintható jellegzetes csomók, melyek fenntartott nyomásra meghatározott területre kisugárzó fájdalmat adnak. A tarkó izmaiban kialakuló triggerpontok gyakori okozói a migrénnek és a „korona” formában jelentkező fejfájás tünetének.

Fejtetőfájdalom

Amennyiben orvosi indok nem áll a fejtető fájdalom hátterében, előfordulhat, hogy a rendellenes fej és nyakpozíció következtében túlfeszülő nyakizmok okoznak fejtetőfájdalmat. A nyak izmaiban kialakuló triggerpontok gyakran okoznak fejtetőbe sugárzó fájdalmat, mely gyógytornával hatékonyan kezelhető.

Temporomandibuláris terápia során segítünk az élettani fejhelyzet és felborult izomegyensúly visszaállításában. Szükség esetén lágyrészmobilizációs technikával oldjuk a triggerpontokat, ezzel hatékonyan kezelve a tarkó izmainak fokozott terheléséből adódó fejfájás problémát.