Miért fontos az állkapocsterápia első konzultáció?

Kérjen visszahívást, vagy jelentkezzen be hozzánk online

Első konzultáció

150 150 allkapocsterapia

Miért fontos az állkapocsterápia első konzultáció?

A személyre szabott állkapocsízületi kezelés legfontosabb eleme az állapotfelmérés, ami elengedhetetlen a hatékony kezelés szempontjából. Állapotfelmérés során felvesszük kórtörténetét mely során célzott kérdésekkel és fizikális vizsgálattal feltárjuk állkapocsízületi problémája kiváltó, fenntartó és súlyosbító okát, lehető legpontosabban megismerve ezzel jelenlegi állapotát. A fizikális vizsgálat magába foglalja az állkapocsízület és a rágóizmok tapintását, az állkapocsízületi mozgások mérését, valamint ezek írásos, esetlegesen fényképes és videódokumentációját, mely kiváló lehetőséget biztosít a terápia hatékonyságának követésére.

  

Szükséges-e előzetes orvosi vizsgálat?

Nem szükséges.

  

Korábban jártam már vizsgálaton?

Állkapocsízületi állapotfelmérésen fogorvosnál vagy gyógytornásznál. Akkor is szükség van az első konzultációra vagy kezdhetek rögtön kezeléssel?

Az első konzultáció nem hagyható ki, mivel más terapeuta végezte a vizsgálatot, szükséges, hogy mi is a saját módszereinkkel elvégezzük a saját vizsgálatainkat. Azonban az info@allkapocsterapia.hu e-mail címre elküldött korábbi leleteket igyekszünk az első konzultáció időpontja előtt áttekinteni felgyorsítva ezzel a vizsgálatot. Az első konzultáció magába fogalja az első terápiás kezelést is.

  

Mit tartalmaz az első konzultáció?

Az állkapocsterápia első konzultáció körülbelül 45-60 percet vesz igénybe. Magába foglalja a részletes anamnézis felvételt, valamint a korábbi leletek áttekintését. Fizikális vizsgálat során tapintással vizsgáljuk az állkapocsízületet és a rágóizmokat. Mérőeszköz segítségével az állkapocsízület mozgásainak a mértékét és minőségét is vizsgáljuk. Az első konzultáció magába fogalja az első terápiás kezelést is.

A terápia során nagy hangsúlyt fektetünk a páciensoktatásra. A kezelés előtt elmagyarázzuk a panaszok kialakulásának hátterét, segítünk a tünetek tudatosításában. Az oktatást követően elkezdjük az érintett rágóizmok kezelését. Lágyrészmobilizációs technikával szájon belülről és kívülről egyszerre kezeljük a rágóizmokat. Megtanítjuk, hogyan tudja saját magának végezni a rágóizmok lazítását az otthonában. Az izmok passzív lazítását követően, Az első konzultáció magába fogalja az első terápiás kezelést is. Lazítjuk az izmokat, ezzel megakadályozva további feszülés kialakulását. Az otthoni program betanítására rendkívül nagy hangsúlyt fektetünk. Az állkapocsízületi gyakorlatok során a kívánt eredmény eléréséhez különösen fontos a pontos kiinduló helyzet meghatározása és a feladat precíz kivitelezése.

 

 

Állkapocsízületi tornán kívül életmódbeli tanácsadással segítünk a panaszok csökkentésében. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy milyen ételek fogyasztása kerülendő, milyen esetleges rossz szokásokat lenne érdemes elhagyni (például rágógumizás), és hogy mit tehet fájdalmai enyhítése és a további panaszok megelőzése érdekében.

A személyre szabott állkapocsízületi gyógytorna gyakorlatokat és életmódbeli tanácsokat a szóbeli tájékoztatáson kívül e-mailben is elküldjük.

Amennyiben vannak korábbi vizsgálatokról leletei, képalkotó felvételei, esetleg készült harapásemelő sín, kérjük, hogy az állapotfelmérésre feltétlen hozza magával.

 

Hogyan zajlik az első konzultáció?

Az első konzultáció a kórtörténet részletes megismerésével kezdődik. Célzott kérdéseket teszünk fel, hogy megismerjünk minden olyan tényezőt, ami hatással van az állkapocsízületi panasz kialakulásában és fenntartásában. A vizsgálat a részletes kikérdezésen kívül magába foglalja a testtartás, fejhelyzet, arc megtekintését, a rágóízület és rágóizmok tapintását, a légzés- és a nyelés vizsgálatát. Az állkapocsízületi mozgások mérését, a fájdalom helyének, jellegének vizsgálatát, fájdalomfokozó és -csökkentő tényezők feltárását.

A differenciáldiagnosztika velejárója, hogy a rágóizmok tapintása során szájon belül és kívül is végezünk vizsgálatot. A nyomás helyén enyhe fájdalom felléphet, panasztól függően kisugározhat, ami diagnosztikus jelentőséggel bír. Az intraorális vizsgálat az állkapocsízületi állapotfelmérés szükséges velejárója.

Állkapocsízületi diszfunkció esetén a légzés és a nyelés vizsgálata alapvető fontosságú. Az orrlégzés akadályozottsága, a nyelv élettanitól eltérő pozíciója a fiziológiás nyelés megváltozásához vezet, ami az állkapocsízületi panaszok fenntartó tényezője lehet.

A diagnózis felállításában az ízületi mozgásvizsgálat és funkcionális tesztek végzése kiemelkedő jelentőségű. Állkapocsízületi mozgások vizsgálata során tapintjuk a rágóízületet, majd mérőeszköz segítéségével vizsgáljuk a szájnyitás mértékét. A szájmozgásokról esetlegesen fényképes, illetve videódokumentációt készítünk. Az objektív mérési adatok mérhetővé teszik a javulást és lehetőséget biztosítanak a terápia hatékonyságának követésére. A vizsgálat eredményét dokumentációs lapon rögzítjük. Felállítjuk állkapocsízületi diagnózisát, részletesen elmagyarázzuk jelentését, kialakulását, lefolyását és felhívjuk figyelmét kórisméje fenntartó tényezőire.

 

 

Személyre szabott kezelési tervet készítünk. A terápia során nagy hangsúlyt fektetünk a páciensoktatásra. Minden állkapocsízületi gyakorlatnak van célja. Ha ismerjük panasz eredetét, könnyebben tudunk azonosul a gyakorlatokkal. Már az állapotfelmérés során betanítunk állkapocstületi gyógytorna gyakorlatot, ami segítséget nyújt a szájüregi rossz szokások megszűntetésében. A vizsgálatot követően e-mailben elküldjük az otthon végzendő gyakorlatokat és életmódbeli tanácsokat.

 

A teljes körű ellátás érdekében, a szakma szabályai szerint társterületek (pl. logopédus, pszichoterapeuta, gnatológiában jártas fogorvos) bevonása indokolt lehet. Szükség esetén indítványozzuk az állkapocsízületi betegséggel összefüggő kórállapotokban jártas területen dolgozó szakemberek bevonását.

 

Milyen kérdésekre számíthatok?

  • Milyen panaszai vannak és mikor kezdődtek (pl.: állkapocsfájdalom, állkapocskattogás, szájnyitási korlátozottság, fülzúgás, fejfájás, fogfájás, arcfájdalom stb.)?
  • Mire fokozódnak, illetve enyhülnek a panaszai?
  • Milyen napszaki ingadozása van a panaszainak (inkább reggel, napközben vagy este jelentkezik)?
  • Van-e valamilyen tevékenység, amit a panasza miatt nem tud elvégezni (pl.: evés, beszéd)?
  • Van-e fájdalma, ha igen hol jelentkezik, kisugárzik-e?
  • Milyen erősségű a fájdalom? (0-10 közötti skálán, ahol a 10-es a legrosszabb)?
  • Napközben és/vagy éjszaka összeérnek-e a fogai, észlel-e fogszorítást?
  • Nyugalomban hol helyezkedik el a nyelve a szájon belül (szájpadláson, szájfenéken)?
  • Szokott „gombócot” érezni a torkában? Szokott „szorító torok” érzése lenni?
  • Okoz gondot bizonyos hangok kiejtése?
  • Volt-e fogászati kezelése közvetlenül a tünetek megjelenése előtt?
  • Volt valamilyen állkapocsízületet érintő traumás sérülése, illetve operációja?
  • Volt valaha fogszabályozója?
  • Részesült valaha sínterápiás kezelésben?
  • Milyen más kezelési eljárásban részesült állkapocsízületi panaszainak enyhítése céljából?
  • Szed valamilyen gyógyszert panaszai enyhítésére (pl.: fájdalomcsillapító, izomlazító)?
  • Mi a célja az állkapocsízületi terápiával?

  

Mit vigyek magammal?

Célszerű olyan felsőben érkezni, amiben szabadon van a nyaka. Hozza magával azokat a korábbi vizsgálati leleteket, kezelési tervet, amit fogorvos, fül-orr-gégész, neurológus, reumatológus, logopédus vagy gyógytornász adott. Amennyiben készült képalkotó vizsgálat (rtg, ct, mr), annak szöveges kiértékelését hozza magával. Amennyiben rendelkezik harapásemelő sínnel, kivehető fogszabályozó készülékkel vagy trénerrel, azt is hozza magával. Amennyiben korábbi vizsgálati leleteit az első konzultáció előtt 48 órával elküldi az info@allkapocsterapia.hu e-mail címre, igyekszünk a konzultáció időpontja előtt áttekinteni, felgyorsítva ezzel a vizsgálatot

 

Fogaljon időpontot első konzultációra!

Régóta fennálló állkapocsízületi panasza van? Hiába járt többféle terápián, orvosi vizsgálaton mégsem sikerült tartós javulást elérni? Kérjen visszahívást vagy jelentkezzen be online állkapocsízületi állapotfelmérésre. Mi fog történni a bejelentkezés után? Felhívjuk Önt és pontosítjuk a lefoglalt időpontot! Az első alkalom mindig egy részletes állapotfelmérés, ahol fizikális és mozgásvizsgálatot követően személyre szabott terápiás tervet készítünk Önnek és elkezdjük a kezelést is! Tehát az eső alkalom nemcsak egy vizsgálat, hanem tartalmaz kezelés is! Ha rendelkezik orvosi leletekkel és harapásemelő sínnel, mindenképpen hozza magával az első alkalomra.

 

Még nincs időpontja állkapocsterápia első konzultációra? Szeretne mihamarabb bejutni nagy szaktudással rendelkező állkapocs-specialista gyógytornászhoz? A gomb megnyomásával láthatóvá válnak szabad időpontjaink. Válassza ki az Önnek megfelelőt és foglalja le online. Várjuk Önt a Corvin negyednél található állkapocsízületi betegségekre specializálódott rendelőnkbe!