Állkapocsterápia - Első konzultáció

Kérjen visszahívást, vagy jelentkezzen be hozzánk online

Miért fontos az első konzultáció?

A személyre szabott állkapocsízületi kezelés legfontosabb eleme az állapotfelmérés, ami elengedhetetlen a hatékony kezelés szempontjából. Állapotfelmérés során felvesszük kórtörténetét mely során célzott kérdésekkel és fizikális vizsgálattal feltárjuk állkapocsízületi problémája kiváltó, fenntartó és súlyosbító okát, lehető legpontosabban megismerve ezzel jelenlegi állapotát. A fizikális vizsgálat magába foglalja az állkapocsízület és a rágóizmok tapintását, az állkapocsízületi mozgások mérését, valamint ezek írásos, fényképes és videódokumentációját, mely kiváló lehetőséget biztosít a terápia hatékonyságának követésére.

Még nincs időpontja első konzultációra?

Szeretne mihamarabb bejutni nagy szaktudással rendelkező állkapocsízületi betegségekre specializálódott gyógytornászhoz? Kérjen visszahívást vagy tekintse meg szabad időpontjainak és jelentkezzen be online!

Hogyan készüljön az első konzultációra?

A konzultáció során terapeutája többek közt az alábbi kérdéseket fogja feltenni Önnek:

  • Milyen panaszai vannak és mikor kezdődtek (pl.: állkapocsfájdalom, állkapocskattogás, szájnyitási korlátozottság, fülzúgás, fejfájás, fogfájás, arcfájdalom stb.)?
  • Mire fokozódnak, illetve enyhülnek a panaszai?
  • Milyen napszaki ingadozása van a panaszainak (inkább reggel, napközben vagy este jelentkezik)?
  • Van-e valamilyen tevékenység, amit a panasza miatt nem tud elvégezni (pl.: evés, beszéd)?
  • Van-e fájdalma, ha igen hol jelentkezik, kisugárzik-e?
    Milyen erősségű a fájdalom? (0-10 közötti skálán, ahol a 10-es a legrosszabb)?
  • Napközben és/vagy éjszaka összeérnek-e a fogai, észlel-e fogszorítást?
    Nyugalomban hol helyezkedik el a nyelve a szájon belül (szájpadláson, szájfenéken)?
  • Szokott „gombócot” érezni a torkában? Szokott „szorító torok” érzése lenni?
  • Okoz gondot bizonyos hangok kiejtése?
  • Volt-e fogászati kezelése közvetlenül a tünetek megjelenése előtt?
  • Volt valamilyen állkapocsízületet érintő traumás sérülése, illetve operációja?
  • Volt valaha fogszabályozója?
  • Részesült valaha sínterápiás kezelésben?
    Milyen más kezelési eljárásban részesült állkapocsízületi panaszainak enyhítése céljából?
  • Szed valamilyen gyógyszert panaszai enyhítésére (pl.: fájdalomcsillapító, izomlazító)?
  • Mi a célja az állkapocsízületi terápiával?

Még nincs időpontja első konzultácora?

Kérjen visszahívást vagy tekintse meg szabad időpontjainak és jelentkezzen be online!

Mit hozzon magával az első konzultációra?

Abban az esetben, ha már panaszával járt orvosnál, akkor az erről szóló ambulánslapot, valamit a vizsgálati eredményről szóló dokumentumokat (pl. MR, CT, Rtg.) hozza magával. Ha kiegészítő terápiaként használ harapásemelő sínt, azt is hozza magával. A vizsgálat során kényelmes, nyakat szabadon hagyó öltözet viselése javasolt.

Állkapocs kattogás

Hogyan zajlik az első konzultáció?

Az állapotfelmérés kórtörténetének részletes megismerésével kezdődik. Terapeutája célzott kérdéseket tesz fel, hogy megismerjen minden olyan tényezőt, ami hatással van állkapocsízületi panasza kialakulásában és fenntartásában. A vizsgálat a részletes kikérdezésen kívül magába foglalja a testtartás, fejhelyzet, arc megtekintését, a rágóízület és rágóizmok tapintását, a légzés- és a nyelés vizsgálatát. Az állkapocsízületi mozgások mérését, a fájdalom helyének, jellegének vizsgálatát, fájdalomfokozó és -csökkentő tényezők feltárását.

A differenciáldiagnosztika velejárója, hogy a rágóizmok tapintása során a terapeuta szájon belül és kívül is végez vizsgálatot. A nyomás helyén enyhe fájdalom felléphet, panasztól függően kisugározhat, ami a terapeuta számára diagnosztikus jelentőséggel bír. Az intraorális vizsgálat az állkapocsízületi állapotfelmérés nélkülözhetetlen velejárója.

Állkapocsízületi diszfunkció esetén a légzés és a nyelés vizsgálata alapvető fontosságú. Az orrlégzés akadályozottsága, a nyelv élettanitól eltérő pozíciója a fiziológiás nyelés megváltozásához vezet, ami az állkapocsízületi panaszok fenntartó tényezője lehet.

A diagnózis felállításában az ízületi mozgásvizsgálat és funkcionális tesztek végzése kiemelkedő jelentőségű. Állkapocsízületi mozgások vizsgálata során terapeutája tapintja a rágóízületet, majd mérőeszköz segítéségével vizsgálja a szájnyitás mértékét. A szájmozgásokról fényképes, illetve videódokumentációt készít. Az objektív mérési adatok mérhetővé teszik a javulást és lehetőséget biztosítanak a terápia hatékonyságának követésére a páciens és a terapeuta számára egyaránt.

A vizsgálat eredményét terapeutája dokumentációs lapon rögzíti, melynek tartalmát Ön is megismerheti. Felállítja állkapocsízületi diagnózisát, részletesen elmagyarázza jelentését, kialakulását, lefolyását és felhívja figyelmét kórisméje fenntartó tényezőire. Önnel egyeztetve személyre szabott kezelési tervet készít. Már az állapotfelmérés során betanít gyakorlatot, ami segítséget nyújt az orális rossz szokások megszűntetésében.

A teljes körű ellátás érdekében, a szakma szabályai szerint társterületek (pl. logopédus, pszichoterapeuta, gnatológiában jártas fogorvos) bevonása indokolt lehet. Szükség esetén terapeutája indítványozza az állkapocsízületi betegséggel összefüggő kórállapotokban jártas területen dolgozó szakemberek bevonását.