Az állkapocs kattogás okai és kezelése

Az állkapocs kattogás okai és kezelése

1024 678 allkapocsterapia

Az állkapocs kattogás egy olyan gyakori probléma, amely sokaknál előfordulhat, de gyakran figyelmen kívül hagyják. Ez a tünet arra utal, hogy az állkapocsízület működése nem teljesen megfelelő, és különféle okokból alakulhat ki. 

Az állkapocsízület egy komplex mechanizmus alapján működik, amely felelős a rágásért és a beszédért, így ha ebben az ízületben probléma lép fel, az hatással lehet mindennapi életünkre.

Mi az állkapocs kattogás?

Az állkapocs kattogás akkor jelentkezik, amikor az ízületi porckorong elmozdul, és nem követi megfelelően az állkapocs mozgását. Ezt az eltérést egy jól hallható kattogó vagy pattogó hang kíséri, amely leginkább akkor jelentkezik, amikor kinyitjuk és/vagy bezárjuk a szánkat

Ez a kattogás gyakran fájdalommentes, de hosszú távon kellemetlenségeket, sőt súlyosabb ízületi problémákat is okozhat.

Az állkapocs kattogás lehetséges okai

Számos tényező járulhat hozzá az állkapocs kattogásának kialakulásához:

Bruxizmus (fogcsikorgatás)

A stressz vagy alvászavarok következtében sokan fogaikat csikorgatják éjszaka, ami az állkapocsízület túlterhelését eredményezi. A fogcsikorgatás miatt az ízületben elmozdulhat a porckorong, ami kattogáshoz vezethet.

Harapási rendellenességek

Az olyan fogászati problémák, mint a mélyharapás, keresztharapás vagy zsúfolt fogak, szintén hozzájárulhatnak az állkapocsízület helytelen működéséhez.

Ízületi gyulladások

A rheumatoid arthritis és az osteoarthritis is hatással lehet az állkapocsízületre, amely olyakor fájdalmas, recsegő, ropogó hangot eredményezhet.

Sérülések

Egy baleset, amely során az állkapocs megsérül vagy eltörik, szintén okozhat átmeneti vagy tartós kattogást.

Stressz

A krónikus stressz okozta izomfeszülés szintén hozzájárulhat az állkapocsízület problémáihoz.

Hogyan diagnosztizálják az állkapocs kattogást?

A diagnózis felállítása során az állkapocs-specialista szakember először kikérdezi a pácienst a tünetekről, majd fizikális vizsgálatot végez az állkapocs ízületein és izmain. A diagnózis része lehet a fogászati vizsgálat is, amely során a harapási rendellenességeket azonosítják. 

Súlyosabb esetekben képalkotó eljárásokat (röntgen, MRI, CT) alkalmazhatnak, hogy pontos képet kapjanak az állkapocs szerkezetéről és a porckorong elmozdulásáról.

A kezelési lehetőségei

A kezelés a probléma súlyosságától függ, többféle megközelítést is magában foglalhat:

Állkapocsízületi gyógytorna: Enyhébb esetekben az állkapocs pihentetése, valamint a stressz és a fogcsikorgatás csökkentésére irányuló technikák alkalmazása elegendő lehet. A páciensek számára gyakran javasolnak fizioterápiát vagy speciális gyakorlatokat, melyek egyénre szabottan és célzottan segítenek a rágóizmok lazításában. 

Fej-nyak területén végzett gyógymasszázs:  Az egyik legnagyobb rágóizom a halántékizom, ami erőteljesen megfeszül a fogszorítás következtében. A fej-nyak területén végzett gyógymasszázs hatékony kiegészítő terápia az állkapocs panaszok kezelése során, amennyiben feszesek a rágóizmok és fogszorítással állunk szemben.

Pszichoterápia: a szakirodalom szerint a kognitív viselkedésterápia (CBT) az egyik elsőként választandó terápia, amennyiben az állkapocsízületi panasz mellett pszichés tényezők is jelen vannak, mint például a stressz, szorongás, depresszió vagy pánikbetegség. A CBT segít felismerni a viselkedés mintázatokat, melyek hozzájárulnak a fogszorításhoz. Ebből kifolyólag hatékony kezelési módszer a stressz alapú fogszorítás csökkentésére. 

Fogászati eszközök: A kemény anyagból készült éjszakai harapásemelő sín viselése segíthet csökkenteni a fogcsikorgatás okozta káros hatásokat, így védve az állkapocsízületet.

Gyógyszeres kezelés: Gyulladáscsökkentő gyógyszerek, például nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), segíthetnek enyhíteni a fájdalmat és a gyulladást.

Sebészeti beavatkozás: Súlyos esetekben, ha a konzervatív módszerek nem hatékonyak, sebészeti beavatkozásra lehet szükség az állkapocsízület helyreállításához.

Mikor érdemes állkapocs-specialista szakemberhez fordulni?

Fontos, hogy az állkapocs kattogásának hosszabb fennállása vagy egyéb tünetek megjelenése esetén mielőbb forduljunk szakemberhez. Az alábbi helyzetekben mindenképpen javasolt állkapocs-specialista szakember felkeresése:

  • Tartós vagy súlyosbodó kattogás: Ha az állkapocs kattogása több hétig fennáll, vagy romlik, érdemes állkapocs-specialista által végzett vizsgálatot kérni.
  • Fájdalom vagy mozgáskorlátozottság: Ha az állkapocs kattogása fájdalommal jár, vagy nehézséget okoz a száj kinyitása vagy bezárása, az ízületi károsodások elkerülése érdekében elengedhetetlen az állkapocs-specialista által nyújtott segítség.
  • Szájnyitási korlátozottsággal járó hirtelen elmúló kattogás: Ha a kattogás megszűnik és a korábbihoz képest kisebb mértékű a szájnyitás, akkor is érdemes mihamarabb szakembert felkeresni, még akkor is, ha nem okoz gondot az étkezés vagy a fogmosás.
  • Egyéb tünetek: Ha a kattogás mellett fülfájás, fülzúgás, fejfájás, vagy szédülés jelentkezik, ez súlyosabb állkapocsízületi problémákra utalhat.

Az állkapocs kattogásának figyelmen kívül hagyása hosszú távon súlyosabb problémákhoz vezethet. 

Bár sok esetben enyhe tünetről van szó, amely konzervatív kezeléssel orvosolható, fontos a korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés.